Věděli jste, že frekvence pití alkoholu nebo kouření marihuany u dětí v Česku klesá? Nebo že 8 % školáků má problém na sociálních sítích? A tušíte, co je to sociální jet lag? Ne? Tak to jste měli přijít na naši přednášku v rámci univerzitního Meltingpotu na festivalu Colours of Ostrava.
Právě tam totiž publiku představili vybraná zjištění týkající se životního stylu dětí a teenagerů členové našeho týmu Petr Baďura a Radek Palaščák. Před napěchovaným sálem Envision stage v areálu vítkovické Dolní oblasti, kde se festival Colours of Ostrava koná, vybrali z našich reportů nejzajímavější fakta. Ty pak představili zhruba 150 návštěvníkům Meltingpotu, přednáškové a diskusní části jednoho z nejlepších a nejrozmanitějších českých hudebních festivalů.
“Nikdy tak úplně nevíte, jaké bude na podobných akcích publikum. A těžko se odhaduje, co by lidi mohlo z našich výzkumů zajímat nejvíc. Vybíráme vždy z ohromného množství dat, která máme. O to větší je pak radost, když zjistíte, že jste to trefili. Drtivé většině návštěvníků se naše prezentace evidentně líbila a aktivně se do ní zapojovali,” říká Petr Baďura, datový analytik a vědecký řešitel studie HBSC, která je hlavním zdrojem dat projektu Zdravá generace.
Oba “naši kluci” se ve své prezentaci nazvané “Od (A)lkoholu až po (Zzz)pánek” dotkli asi nejzajímavějších témat která se týkají životního stylu dětí a teenagerů. Od rizikového chování, kam spadá konzumace alkoholu, marihuany, kouření, ale třeba také pití energetických nápojů, přes elektronická média a sociální sítě až po pohybovou aktivitu nebo (nedostatečný) spánek nejmladší generace.
Univerzita na Colours: přednášky i science show
Naše prezentace nebyla jediným vystoupením na univerzitním Meltingpotu. Na Envision stage se představili kolegové z dalších pracovišť Univerzity Palackého. Čtěte více v článku: Přednášky i science show. Univerzita se představí na festivalu Colours of Ostrava.
“Na prezentaci jsme se dobře připravili a udělali ji také maximálně interaktivní. Návštěvníci naší univerzitní stage se mohli do prezentace na mnoha místech zapojit, tipovat správnou odpověď, hlasovat, položit otázku... My jsme si prezentaci užili a všechno nasvědčuje tomu, že jsme v tom nebyli sami,” dodává s úsměvem Radek Palaščák, který v projektu Zdravá generace garantuje právě kreativní a popularizační aktivity.
Návštěvníci Meltingpotu tipují správné odpovědi ve kvízu Zdravé generace.
Vedle našeho projektu se v sobotu 20. července 2024 na Meltingpotu Univerzity Palackého představili také další kolegové z olomoucké alma mater na řadu aktuálních témat, jakými jsou evropská bezpečnost, alternativní pravda nebo neurony a fungování lidského mozku.
“Tenhle typ prezentace je naprostá pecka. Během 60 minut máte možnost oslovit publikum, které jinde nenajdete a které má zároveň o vaše téma evidentní zájem. Je to práce, zodpovědnost, ale nakonec především ohromná radost,” uzavírá Radek Palaščák.
Epidemiologická studie HBSC, která je hlavním zdrojem dat projektu Zdravá generace, se zabývá širokým spektrem aspektů životního stylu dětí mladých lidí v Česku a dalších bezmála 50 zemích na celém světě; vzniká ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Řešitelský tým z Univerzity Palackého v Olomouci dlouhodobě sleduje faktory ovlivňující zdraví českých školáků ve věku 11, 13 a 15 let. V aktuálním výzkumu byla sesbírána data od téměř 15 000 českých školáků na 250 školách různého typu.
Stáhněte si prezentaci, s níž vystoupili Petr Baďura a Radek Palaščák na přednáškové sekci festivalu Colours of Ostrava.
O fotografickou dokumentaci vystoupení členů týmu Zdravé generace na ostravském festivalu se postaral kolega z oddělení komunikace Univerzity Palackého v Olomouci.